5 lucruri pe care trebuie sa le stii pentru o acomodare usoara a copilului la cresa sau gradinita

Cei mai multi dintre parinti isi fac griji in legatura cu adaptarea micutului lor la gradinita sau la cresa. Ingrijorarea este justificata atunci cand parintii nu au o strategie si nu stiu cum sa-si ajute copilul sa integreze schimbarile si sa se adapteze noului program si noului mediu. Insa, daca te documentezi din timp si stii ce ai de facut, tu si copilul veti trece cu mult mai usor peste perioada de acomodare.

Un motiv in plus de siguranta pentru parintii care aleg pentru copiii lor cresa si gradinita Princess Baby Care este relatia pe care micutii si-o formeaza cu educatoarele. Avand studii de specialitate in domeniu si experienta, educatoarele ii ajuta pe copii si pe parinti sa depaseasca usor primele zile si saptamani de separare.

Totusi, un rol foarte important le revine parintilor. Iata ce trebuie sa faci pentru ca al tau copil sa se bucure de un proces frumos de acomodare la cresa sau la gradinita:

1. Pregateste copilul din timp pentru intrarea in colectivitate

Copiii sunt cu mult mai flexibili si se adapteaza mai usor la schimbari atunci cand sunt pregatiti din timp de catre parinti. Concret, acest lucru inseamna sa-i vorbesti copilului despre schimbarile prin care urmeaza sa treaca, despre noul sau program si despre ce anume va face pe parcursul zilei. Pentru a-l ajuta sa inteleaga mai bine situatia, poti citi carti despre acomodarea la gradinita, ii poti spune povesti despre copii care intra in colectivitate si puteti face jocuri de rol.

De asemenea, este de ajutor sa vizitezi gradinita impreuna cu copilul inainte de a incepe programul normal de acomodare, astfel incat micutul sa se familiarizeze cu mediul, cu educatoarele si cu viitorii sai colegi.

Totodata, stiind care este programul gradinitei, daca este necesar, este important sa iti ajuti copilul sa treaca la un nou program de somn, pentru a se putea trezi cu usurinta dimineata.

1. Ajuta-l sa depaseasca mai usor separarea de tine

In special in primele saptamani de cresa sau gradinita, vorbeste-i copilului cu calm si rabdare, indiferent de manifestarile sale. Spune-i ca il iubesti si arata-i acest lucru prin imbratisari, mangaieri si prin tonul vocii. Explica-i cand anume vei veni sa il iei acasa referindu-te nu la ora cand vei ajunge la gradinita, ci la momentul din programul sau (de exemplu, dupa masa de pranz sau dupa somn).

Pentru a preveni situatiile in care micutului i se face dor de tine si incepe sa planga, ii poti oferi de dimineata o fotografie mica a ta pe care sa o tina in buzunar, un obiect de-al tau (cum ar fi o esarfa) sau un pupic in palma sau pe obraz pe care sa-l simta acolo de fiecare data cand i se face dor de tine.

Atentie, chiar daca cel mic va plange dimineata inainte sa va despartiti, este foarte important sa-ti iei ramas bun inainte de a pleca si nu sa pleci pe furis sau sa-l minti. Acest truc va functiona o singura data: in ziua urmatoare copilul s-ar putea sa se agate si mai tare de tine.

1. Ai incredere in alegerea ta si in capacitatea copilului de acomodare

Experienta noastra arata ca cele mai dificile procese de adaptare la cresa sau la gradinita le au copiii ai caror parinti au foarte multe temeri si ingrijorari. Atunci cand mama isi face tot felul de griji legate de gradinita, de educatoare si are tendinta de a-si proteja excesiv copilul, cel mic ii simte starea tensionata si incepe sa o traiasca si el, ceea ce complica intregul proces de acomodare.

Asadar, din moment ce ai facut o alegere si simti ca ai gasit un mediu potrivit pentru copilul tau, renunta la temeri si griji si preocupa-te doar de cum sa-i fii alaturi in cel mai bun mod in acest proces. Ai incredere in copilul tau si in capacitatea lui de a face fata situatiilor din viata.

1. Fii gata sa iei copilul acasa, in caz de nevoie

Organizeaza lucrurile astfel incat sa nu incepi serviciul odata cu inceputul cresei sau gradinitei. In primele 1-2 saptamani de gradinita, este important sa fii pregatita sa iei copilul acasa in cazul in care plange prea mult. Exista asemenea situatii si ele pot fi depasite cu calm si rabdare, precum si cu disponibilitate din partea parintilor. Daca nu poti veni tu, asigura-te ca altcineva din familie (sotul, bunicii) poate veni sa ia copilul in caz de necesitate.

1. Pentru orice problema exista o solutie

Chiar daca ai un copil comunicativ si deschis, evita sa-ti creezi asteptari prea mari, crezand ca cel mic se va adapta foarte usor in colectivitate. Copiii pot reactiona diferit, astfel incat observa-i reactiile si sustine-l cu empatie, oferindu-i ce are nevoie. Indiferent de situatiile dificile care pot aparea, stii ca ai un sprijin permanent in educatoare si, impreuna cu ea, veti gasi impreuna cea mai potrivita solutie care sa-ti ajute copilul sa treaca mai usor peste separarea de parinti si sa se acomodeze la noul program si la noul mediu.

Stim cat de delicata si de provocatoare este perioada acomodarii copilasului la cresa sau la gradinita. Tocmai de aceea, educatoarele cresei si gradinitei Princess Baby Care sunt partenere de incredere ale parintilor, impreuna ajutandu-i pe copii sa paseasca in noua lume in care intra dupa ce se desprind de mediul de acasa, descoperind procesul educational si comunicarea cu colegii.

Daca vrei sa-ti aduci copilul in familia Princess Baby Care, ne poti contacta la numarul de telefon 0736 454 498 sau ne poti scrie pe adresa de email office@gradinita-princess.ro.

Copilul tau, Universul nostru!

Sursa foto: Princess Baby Care

Daca ti-a placut distribuie mai departe: